کارشناسی خودرو

امروزه با بالا رفتن افزایش تولید خودرو ، تعداد خودروها در سرار دنیا روزبه روز در حال افزایش است. خیلی از مردم به دنبال خرید خودرو هستند و نمی توانند خودرو نو و کارنکرده تهیه کنند، برای همین هم به دنبال خودروهای دست دوم و کارکرده می روند تا هزینه کمتری پرداخت کنند. برای خرید خودرو دست دوم باید یکسری کارها را انجام داد، تا از سلامت آن اطمینان حاصل کرد. برای همین کارشناسی خودرو یک امر بسیار ضروری است، که باید توسط کارشنان خبره انجام شود.

چرا باید کارشناسی خودرو انجام شود؟

خیلی از اشخاصی که به فکر خرید خودرو دست دوم هستند، شاید با دیدن ظاهر خودرو نتوانند به عیب داخلی و یا حتی ظاهری (رنگ بدنه) آن پی ببرند. بعد از مدتی که خودرو را خریداری می کنند، تازه متوجه عیوب آن می شوند. این عیوب می تواند، بعد از مدتی خسارات نقدی و حتی جانی برای آنها به دنبال داشته باشد. اما دیگر دیر شده و کاری نمی توان از پیش برد.

کارشناسی خودرو کجا انجام می شود؟

با مراجعه به مراکز معتبر کارشناسی خودرو مثل تامین خودرو می توانید به راحتی خودرو مورد نظری که برای خریداری انتخاب کرده اید را به کارشناسان بسپرید، تا تمام خودرو را مورد بررسی قرار دهند. کارشناسان با بررسی خودرو، به عیوب ظاهری و داخلی خودرو پی میبرند و شما را در جریان آنها قرار می دهند. همچنین می توانید بعد از کارشناسی درخواست کنید تا روی خودرو یک قیمت بگذارند. در این صورت هم خریدار و هم فروشنده از قیمت واقعی خودرو باخبر می شوند.

کارشناسی خودرو چگونه انجام می شود؟

کارشناسی خودرو، باید توسط کارشناسان خبره و باتجربه انجام شود، تا مشکل و یا خطایی بوجود نیاید. برای کارشناسی باید موارد زیر انجام شود، که شامل موارد زیر است:

  • کارشناسی رنگ خودرو (رنگ شدگی خودرو، تعویضی بودن قطعات خودرو، کارشناسی شاسی ها، ستون و سقف خودرو)
  • کارشناسی فنی خودرو (برسی فنی و موتور خودرو از جمله: میزان کارکرد دقیق موتور، روغن سوزی و روغن ریزی، بررسی گیربکس و باطری، جلوبندی خودرو، ترمز و ایربگ ها و …)
  • کارشناسی بدنه خودرو

چرا کارشناسی خودرو اهمیت دارد؟

اگر شما قبل از معامله و خرید و فروش خودرو اقدام به کارشناسی و بررسی خودرو خود در مراکز معتبری مثل تامین خودرو کنید، با خیال آسوده و بهترین قیمت برای هر دوطرف معامله می توانید خرید و فروش خود را انجام دهید. کاشناسی خودرو از اساسی ترین و اصلی ترین کارهایی است، که هنگام خرید و فروش خودرو باید انجام شود. فروشندگان خودرو با انجام کارشناسی و بررسی خودرو خود برگه گارانتی را بعد از معاینات انجام شده از کارشناسان تحویل می گیرند، با این کار از قیمت اصلی و سلامت خودرو خود باخبر می شوید. می توانید با داشتن این برگه می توانید روی قیمت خودرو خود مصمم باشید و اگر مشکلی دارد آنها را برطرف کنید تا با قیمت بهتری آن را بفروشید.

از طرفی هم با نشان دادن این برگه به خریدار خودرو او را هم در جریان مشکلات و نواقص خودرو در جریان می گذارید (البته اگر مشکل و نقصی وجود داشته باشد). بعد از معامله نیز اگر مشکلی برای خودرو پیش بیاید، خریدار نمی تواند به شما مراجعه کند و اعتراضی داشته باشد. چون تمام مشکلات و نواقص خودرو در آن برگه آمده و او از این معامله راضی بوده ، سپس معامله صورت گرفته است. همانطور که در بالا نیز گفته شد، این برگه شامل کارشناسی تمام اجزای داخلی و بیرونی خودرو است، که به صورت دقیق بررسی می شود.

نکته: حتی اگر نیازی به فروش خودرو خود ندارید، کارشناسی خودرو را می توانید انجام دهید. چون شما را از مشکلاتی که قرار است برای خودرو در آینده ایجاد شود، مطلع می کند. در این صورت می توانید، برای رفع این جزئیات اقدام کنید و با این کار از خرج و بوجود آمدن مشکلات بیشتر برای خودرو خود جلوگیری کنید.

مراحل و روش های کارشناسی خودرو

بسیاری از اشخاصی که برای کارشناسی و بررسی خودروشان به تامین خودرو مراجعه می کنند، در همان مکان و با دریافت برگه گرانتی معامله خود را انجام می دهند. کارشناسی کردن خودرو به چند صورت قابل انجام شدن است، که شامل:

  1. خریدار به همراه فروشنده به مرکز کارشناسی مراجعه می کنند و پس از بررسی های انجام شده، معامله با یک قیمت تواق شده بین خریدار و فروشنده انجام می شود.
  2. روش دوم به این صورت است که کارشناس به محل مورد نظر خریدار و یا فروشنده مراجعه می کند، بعد از بررسی قیمت گذاری را انجام می دهد. (در این روش چون خودرو داخل اتاق نور قرار ندارد، خیلی پیشنهاد نمی شود)

هزینه کارشناسی

هزینه مراجعه به کارشناسان و مراکز معتبر کارشناسی بسته به نوع و روش کارشناسی، همچنین فروش خودرو متفاوت است. اگر خودرو خود را به مرکز ببرید و کارشناسی های لازم اعم از تشخیص رنگ و کارشناسی باشد، یک هزینه مشخص شده باید پرداخت شود.

اما اگر برای کارشناس به محل مورد نظر فروشنده و خریدار مراجعه کند، در صورت فروش خودرو هزینه کارشناس پرداخت می شود.

روش دیگر مراجعه کردن به مراکز فروش خوردو تخصصی می باشد، که کارشناسی کردن خودرو یکی از مراحلی است که برای فروش خودرو درنظر گرفته شده و کارشناسی به صورت رایگان انجام می شود. علاوه بر کارشناسی رایگان، بررسی مدارک خودرو، پرداخت کردن هزینه های جانبی مربوط به خودرو (مثل: تسویه عوارض، خلافی، تعویض پلاک و امثال اینها) و… انجام می شود.

نتیجه گیری

با مراجعه مرکز کارشناسی تامین خودرو می توانید، در همانجا یک قولنامه رسمی جهت خرید ماشین خود را با مشاوره حقوقی کارشناسان انجام دهید. قولنامه ماشین زیر نظر یک وکیل معتبر تهیه و تنظیم می شود. در حین انجام خرید خودرو کارشناسی شده، برگه ضمانتنامه کارشناسی خودرو شما که هولوگرام رسمی شرکت نیز در قسمت پایینی آن قرار دارد نیز به شما داده می شود، که نشانه اصل بودن و اعتبار برگه است.